cak logo

PRACOVNÍ PRÁVO A DLUHY

 

59. Jaký je rozdíl mezi přednostní a nepřednostní exekucí? A kolik může být strháváno ze mzdy?

Rozdíl mezi přednostní a nepřednostní pohledávkou spočívá v tom, z jak velké části čisté mzdy se může pohledávka, tedy daný nárok, strhávat. Strhává se vždy z čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelné částky (ta v roce 2025 činí 13 026,67 Kč a zvyšuje se o 3 256,67 Kč za každou osobu, vůči které máš vyživovací povinnost, s výjimkou manžela nebo partnera, u kterého platí specifická podmínka uvedená níže).

 

V lednovém výplatním termínu 2025 již plátce mzdy započítá navýšení nezabavitelné částky na manžela povinného pouze v případě, že povinný doloží plátci mzdy, že jemu nebo jeho manželovi nebo partnerovi (v rámci uzavřeného partnerství jako trvalého svazku dvou lidí stejného pohlaví) byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod.

 

Zbylá část mzdy se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Jestliže je zbylá část mzdy vyšší než 29 310 Kč, pak cokoliv, co tuto částku přesahuje, se sráží bez omezení. V případě nepřednostních pohledávek se může strhávat pouze z jedné třetiny takto dopočtené mzdy. Přednostní pohledávky se srážejí jak z první, tak z druhé třetiny takto vypočtené mzdy. U obou typů pohledávek platí, že je možné je strhávat i z plně zabavitelné části zbytku čisté mzdy.

 

Mezi přednostní pohledávky patří například pohledávky výživného, pohledávky daní, poplatků a jiných peněžitých plnění, nebo pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví. Plný výčet přednostních pohledávek nalezneš v § 279 odst. 2 zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu. Pro orientační výpočet srážky ze mzdy můžeš použít kalkulačku na webových stránkách Exekutorské komory.

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

60. Ucházím se o zaměstnání – může se zeptat budoucí zaměstnavatel na moje dluhy a případnou exekuci nebo insolvenci?

To záleží. Je zakázáno zjišťovat o uchazeči jiné údaje než ty, které souvisí s uzavřením pracovní smlouvy. Při výběru vhodného zaměstnance má zaměstnavatel jednotlivé uchazeče hodnotit pouze z hlediska kvalifikace, nezbytných požadavků i zvláštních schopností, které podle jeho požadavků a očekávání má zaměstnanec na dané pracovní pozici, respektive při výkonu požadovaného druhu práce, splňovat. Budoucí zaměstnavatel se tě tedy musí na případnou exekuci či insolvenci zeptat, pokud to bude pro výkon daného povolání zákon vyžadovat nebo pokud to bude s danou pracovní pozicí souviset. Například pokud bys chtěl pracovat v bance a spravovat finance ostatním a pracovat s hotovostí, pak bys neměl sám být v insolvenci.

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

61. Jak zjistím, kolik mám exekucí a popřípadě jestli jsem v nějakém soudním řízení?

Veškeré exekuce najdeš v Centrální evidenci exekucí ČR, která je veřejným seznamem vedeným Exekutorskou komorou ČR. Dle vyhlášky č. 329/2008 Sb. za výpis z evidence zaplatíš 60 Kč.

 

Zda a jaká soudní řízení jsou vedena proti tobě zjistíš, když se zeptáš na svém příslušném soudu. Přípis s žádostí, aby ti soud sdělil, jaká řízení jsou proti tobě vedena, pošli na okresní soud, který je soudem v obvodu, ve kterém máš trvalé bydliště, popřípadě kde se zdržuješ. Seznam soudů nalezneš na: https://justice.cz/soudy.

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

62. Může mě navštívit exekutor v bydlišti, i když je dluh strháván ze mzdy?

Ano, podle zákona může exekutor učinit osobní prohlídku a prohlídku tvého bytu (nebo sídla) a jiných místností, dokonce i tvých skříní nebo jiných schránek, kde máš svůj majetek, pokud to vyžaduje účel exekuce.

 

Pokud už bylo rozhodnuto, že budou prováděny srážky ze mzdy a ze mzdy je pravidelně sráženo v dostatečné výši, k prohlídce bytu nebude důvod. Rozhodující je, jestli pro účely soupisu majetku a určení způsobu vymožení je nezbytné zjistit majetek dlužníka nacházející se v jeho bytě. 

 

Více najdeš v zákoně, pokud se podíváš do § 325a zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. 

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

63. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr, když zjistí, že mám insolvenci a exekuci na mzdě?

Ne. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze ze zákonných důvodů. Exekuce ani insolvence takovým zákonným důvodem není.

 

Pozn. Tyto důvody najdeš v § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

64. Zkoušky na řidičák jsem složil, ale řidičský průkaz jsem si nevyzvedl, a to bohužel již 7 let. Bylo mi sděleno, že to již možné není a že musím zkoušky udělat znovu. Je to tak?

Musíme rozlišovat řidičské oprávnění a řidičský průkaz, který je osvědčením o získání takového oprávnění. V případě, že je řidičský průkaz vydán, jste povinen jej osobně převzít. Zákon ovšem nestanovuje žádnou lhůtu, během které se tak musí učinit. Je nezbytné také odlišit pojmy vydání a převzetí průkazu. Ačkoliv průkaz byl vydán, vzhledem k tomu, že nebyl nikdy převzat, podle správního řádu nenabyl právních účinků. Neběží tedy ani jeho platnost. To ovšem nemá vliv na řidičské oprávnění, které osoba získala a nijak nepozbyla. Příslušný úřad je povinen osvědčení vydat. Po sedmi letech pravděpodobně již nebude průkaz k dispozici, nicméně klient je oprávněný si podle § 109 odst. 1 a odst. 7 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu podat žádost o vydání řidičského průkazu, jelikož jeho řidičské oprávnění nikdy nezaniklo

 

Zpracovatel: Jiří Matzner

 

 

 

 

PRACOVNÍ PRÁVO A DLUHY

Animace načítání